۱۱مرداد ۱۳۹۸

سرمایه گذاری موفق سخت است ، اما نبوغ لازم ندارد.

 

وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود شاید اکثر ما فکر می کنیم که ریسک این کار بسیار بالاست و ما انقدر باهوش نیستیم که بتوانیم در نوسان اقتصادی سرمایه گذاری کرده و آن را مدیریت کنیم. ولی بد نیست که بدانیم وارن بافت، موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم، گفته است: “موفقیت در سرمایه گذاری با ضریب هوشی ارتباطی ندارد و هنگامی که فقط بهتر از ۲۵درصد افراد هستید و بهره هوشی عادی دارید، آنچه شما برای سرمایه گذاری نیاز دارید ویژگی کنترل خواسته هایی است که افراد دیگر را درسرمایه گذاری دچار مشکل میکند.” مانند موفقیت در هر زمینه دیگری، سرمایه گذاری موفق هم نیاز به چیزهایی دارد که شاید حتی نادرتر باشند: توانایی شناسایی و غلبه بر نقاط ضعف روان شناسی خود.

 

روان شناسی ریسک

در طول ۲۰ سال گذشته ، روانشناسی از جهات مختلفی در زندگی ما نفوذ کرده و در صنایع و کسب و کار ها نیز جایگاه خود را پیدا کرده است.دانش روان شناسی این بار حوزه مالی رفتاری را نشانه گرفته و ان را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ مجموعه ای از مقالات آکادمیک و مطالب مختلفی که سعی در توضیح این مسئله دارند که چرا مردم تصمیمات مالی خلاف منافع خود را می گیرند.

متخصصان در زمینه مالی رفتاری از نظر فهم روانشناسی و رفتارهای سرمایه گذاران به ویژه اشتباهاتی که مرتکب می شوند ، مطالب مهمی دارند که ارائه دهند و می توانند بسیار کمک کننده باشند. بخش عمده ای از این رشته تلاش می کند تا روندهای کلان اثرگذاری مانند این که چگونه رفتار انسان می تواند بازار را به حرکت درآورد ، قیاس و پیش بینی کند.

 

فرآیند سرمایه گذاری

در فرایند سرمایه گذاری، سرمایه گذاران غالباً افکار گوناگونی دارند و احساسات و هیجانات متفاوتی را تجربه می کنند.فرایند سرمایه گذاری شامل تهیه اطلاعات، انتخاب سهام، و…پر از دام های روان شناختی استکه هرکدام از این دام ها پیامدهای زیادی می توانند داشته باشند.اما سرمایه گذاران با شناخت و مدیریت تعصبات رفتاری، می توانند به تصمیماتی هوشمندانه برسند.دانش نوظهور مالی رفتاری به دنبال اشکار ساختن رفتارهای درست مالی است.

همانند همیشه، که MTeam با دانش روز همگام بوده است، این بار در شرکت توسعه کسب و کار MTeam روان شناسی سرمایه گذاری را مورد مطالعه قرار داده و به این موضوع می پردازیم که چگونه بینشهای مربوط به حوزه مالی رفتاری می تواند به سرمایه گذاران فردی سود برساند و چگونه می توانیم اشتباهات سرمایه گذاری را بیابیم و سود بیشتری کسب کنیم.

با ما همراه باشید….


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *